Šta nam donosi CBAM regulativa?

Generalni direktor kompanije Lafarge Srbija, Dimitrije Knjeginjić, govorio je za Bloomberg Adria o neophodnim merama regulatornih tela Republike Srbije, kako bi se energetski intenzivnim industrijama pomoglo da drastično smanje svoje emisije ugljen-dioksida i na taj način omogući opstanak i dalji razvoj.

„Za opstanak ključnih industrijskih grana, potrebno je pre svega usklađivanje domaće regulative sa evropskom i dosledna primena propisa, što treba da podstakne razvoj cirkularne ekonomije, olakša investicije u zelenu energiju i omogući zaštitu domaćeg tržišta od nelojalne konkurencije.“ – istakao je Dimitrije Knjeginjić, generalni direktor.

Podsećanja radi, EU uvodi CBAM sa ciljem, da zaštiti svoju industriju koja drastično smanjuje emisije CO2 od nelojalne konkurencije iz zemalja gde se ne plaćaju „penali“ za emitovanje ugljen-dioksida. Takođe, EU na ovaj način želi da spreči iseljenje firmi iz EU u zemlje gde CO2 može da se emituje „nekažnjeno“, odnosno gde se ne plaćaju nikakve takse.

1. januara 2026. godine stupa na snagu regulativa Evropske unije, koja podrazumeva naplatu taksi za sve emitovane količine ugljen-dioksida za proizvode koji ulaze na tržište Evropske unije. Industrije pogođene ovom regulativnom su industrije cementa, gvožđa i čelika, aluminijuma, đubriva, vodonika i električne energije.

Glavni cilj oporezivanja emisija ugljen-dioksida je namera da se te emisije zaista i smanje kako bismo bili u prilica da direktnim delovanjem usporimo i zaustavimo klimatske promene.