Voda i priroda

Što se tiče vodnih resursa, svodimo upotrebu vode na minimum, sa ciljem što manjeg opterećenja staništa u područjima u kojima poslujemo. Istovremeno, sprovodimo programe rehabilitacije naših kamenoloma, obnavljamo prirodni pejzaž i unapređujemo biodiverzitet u našim područjima delovanja.

U Lafarge BFC voda se koristi za industrijske potrebe, sanitarne potrebe i kao voda za piće. Za industrijske potrebe koristimo vodu iz reke Dunav i to isključivo za hlađenje opreme i kao vodu za pranje saobraćajnica. U našem postrojenju ne stvaraju se otpadne procesno-tehnološke vode. Kontrola otpadnih voda vrši se 3 puta godišnje od strane ovlašćene laboratorije, a rezultati ispitivanja u 2021. pokazuju da nema prekoračenja graničnih vrednosti ispitivanih parametara.
 

Očuvanje biodiverziteta

Naš proizvodni proces direktno zavisi od eksploatacije mineralnih sirovina, i iz tog razloga fokusirani smo na odgovorno i efikasno upravljanje zemljištem, uz očuvanje biološke raznovrsnosti. Sveobuhvatne studije procene uticaja na životnu sredinu i planovi rehabilitacije pokrivaju sve aspekte razvoja i eksploatacije površinskih kopova.

 

Rehabilitacija površinskog kopa Sredne brdo

Površinski kop krečnjaka „Srednje brdo“ Kada je 2004.godine kada je doneta odluka o zatvaranju kopa površinskog kopa krečnjaka „Srednje brdo“ pristupilo se  brižljivom planiranju radova na tehničkoj i biološkoj rekultivaciji lokacije, kako bi se ona vratila u krilo Nacionalnog parka „Fruška Gora“ i reintegrisala u njegov prirodni milje. Rekultivacija  ovog kopa je završena a time se su očuvani specifični šumski, travni, žbunasti i kamenjarski ekosistemi kao staništa ugroženih vrsta orintofaune, zajedno sa funkcionisanjem hranilišta za dodatnu ishranu ptica grabljivica u nepovoljnim uslovima prihranjivanja (zimski periodi, periodi reprodukcije). Na ovom kopu smo zasadili  12.000 sadnica raznih vrsta prema predloženom rasporedu na svim etažama, a ove godine je zasađeno još 7000 sadnica belog i crnog bora.

 

Rekultivacija površinskog kopa „Beli kamen“

Sedamdesetih godina prošlog veka, na brdu kod Bešenovačkog Prnjavora, Beočinska fabrika cementa otvorila je površinski kop „Beli kamen“ radi eksploatacije krečnjaka.

Preuzimanjem Beočinske fabrike cementa 2002. godine, kompanija Lafarge se obavezala da će nakon završetka eksploatacije krečnjaka, ukloniti drobilično postrojenje i prateće objekte sa površinskog kopa „Beli kamen“, a prostor rekultivisati zatravljivanjem i sadnjom drveća i tako revitalizovati narušen ekosistem prostora nekadašnjeg površinskog kopa.

Rudarskim radovima na površinskom kopu “Beli kamen“ došlo je do izmene morfologije i degradacije zemljišta na prostoru na kome se odvijala eksploatacija krečnjaka. Sami rudarski radovi su isključivo fizičko-mehaničke prirode kao sto je iskop, drobljenje i transport koji ne ostavljaju nikakve štetne materije niti zagađenja na prostor nekadašnjeg kopa, tako da nema opasnosti po ljude, životinje i biljke. Sta više, rudarskim radovima se sišlo ispod nivoa podzemnih voda što je uslovilo formiranja jezera nakon prestanka ispumpavanja vode iz površinskog kopa. Međutim razvojem rudarskih radova na PK „Beli kamen“ došlo je do određenih izmena u obliku reljefa formiranjem etaža na krečnjaku i na otkrivci. Tehničkom i biološkom rekultivacijom stvoreni su uslovi za drugačiju namenu prostora bivšeg površinskog kopa. Dobrim delom prostor se može koristiti u poljoprivredne svrhe, kao i za sportsko-rekreativni sadržaj s obzirom na to da u konturi kopa ostaje formirano jezero.

Takođe je izdvojen i prostor “Livade na Belom kamenu”, kao stanište stepske vegetacije sa propisanim merama zaštite. Ovaj prostor predstavlja značajno ekološko područje, stanište strogo zaštićenih vrsta, populacije gorocveta (Adonis vernaliis).

Godinama kompanija Lafarge Srbija radi na procesu rekultivacije površinskog kopa koji obuhvata ozelenjavanje i nasipanje depresija nastalih iskopavanjem krečnjaka. Sa ponosom možemo da istaknemo da je zasađeno 3.500 sadnica drveća koje se nekada nalazilo na tom potezu, kao što su hrast i lipa, odnosno vrste koje su atohtone za ovo područje.

Takođe, na svakoj etaži površinskog kopa „Beli kamen“ zasađena je trava koja je formirala zdrav zeleni pokrivač, dok će mlade sadnice u bliskoj budućnosi stvoriti šumski pejzaž oko Bešenovačkog jezera.
 

Image
jezero2.jpg